Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opublikowano: środa, 21 listopad 2018 14:37
Jacek Maliszewski

teatr kamishibai 11 20181121 1440214462W dniach 05.11.2018r. - 13.11.2018r. w naszej szkole gościł teatr ilustracji „Kamishibai” prezentowany przez p. Renatę Jaroszewską, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Teatr ten to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny (ekranu). Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.  Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający (opowiadający) stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze.

Teatrzyk był przygotowany zarówno dla uczniów młodszych jak i starszych. W przedstawieniach uczestniczyli uczniowie klas: 0A, 0B, IA, IB, IIA, IIB, IIIA, IIIB, IIIC, VA, VB, VC, VD, VIA, VIB, VIIA, VIIIA, VIIIB, VIIIC. Uczniowie klas O - III oglądały legendę polską pt. „Smok Wawelski. Prawdziwa historia” i opowieść o przyjaźni pt. „Szukając Marudka”. Uczniowie klas starszych obejrzały opowieść poruszającą problemy współczesnego świata pt. „Trzeba będzie…” oraz „Czułość”.

Zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych z zaciekawieniem oglądali i słuchali prezentowanych przez p. Renatę historii, przy czym świetnie się bawili oraz sami brali udział w przedstawianiu własnych historii na podstawie tych, które obejrzeli.

Były to wspaniałe lekcje z udziałem sztuki, której źródła odnajdujemy już w XII wieku.

Beata Żochowska