Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Opublikowano: poniedziałek, 05 listopad 2018 21:16
Jacek Maliszewski

kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobkow 5 20181114 1136042512Kolejny raz na sokołowskich cmentarzach odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, organizowana przez Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami Sokołowskich Cmentarzy "Memoria". Zebrana została rekordowa suma 11 959, 63 zł oraz 51 eurocentów.

Dzięki pracom konserwatorskim zostało do tej pory odnowionych kilkanaście zabytkowych nagrobków, pochodzących z II poł. XIX w. i I poł. XX w., m.in. nagrobki dawnych właścicieli cukrowni - rodziny Hirschmanów, Jana Dziobkowskiego - lekarza powiatu sokołowskiego, Walentego Rosiaka, Marii z Wierzejskich Bońkowskiej, Natalii z Neumarków Holder-Egger, rodziny Raczyńskich, rodziny Hryniewieckich, Marii i Stasia Laskowskich. Wśród nich znajduje się unikat na skalę całego Podlasia – miejsce spoczynku unickiego księdza Leona Zatkalika, jego żony i jej rodziny. Również cmentarz przy ul. Chopina został wpisany do rejestru zabytków. Sporządzono także 24 karty inwentaryzacyjne.

 

W tym roku po raz pierwszy w kweście wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski: Celińska Nina, Dąbrowiecka Anna, Minasyan Kinga, Remiszewski Aleksander, Rytel Patrycja, Saczuk Patrycja, Skaryszewska Justyna, Kwaśniak Bartosz, Praski Jakub i Wilk Miłosz. Kwestowali pod opieką p. Anny Odziemczyk i p. Jacka Odziemczyka. Wspomagali koleżanki oraz kolegów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika, prowadząc zbiórkę na cmentarzu przy ul. Bartoszowej w godz. 9-12.00.

W kolejnych godzinach na nekropolii przy ul. Bartoszowej kwestowali uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i Zespołu Centrum Szkół Kształcenia Rolniczego. Z kolei na cmentarzu przy ul. Chopina zbiórkę przeprowadzali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego.

Przede wszystkim jednak, w imieniu szkoły jak też Stowarzyszenia ,,Memoria”, pragniemy gorąco podziękować zwłaszcza ofiarodawcom, którzy do puszek kwestarskich wrzucają datki na rzecz ratowania historii i dziejów naszego miasta znajdujących się na sokołowskich nekropoliach.

Jacek Odziemczyk